ELEKTRİK
Raylı sistemlerde, enerji verimliliğini en yukarılara taşımak ve kesintisiz şekilde sistemin çalışmasını sağlamak için istasyon ve tünellerde birçok elektrik sistemi bulunur.

OKRAY; uluslarası standartlarda bir sistem tasarımı için gerekli danışmanlık hizmetini sağlamaktadır.

Transformatör ya da kısa adıyla trafo, bir elektrik devresinden diğer elektrik devresine, enerjiyi elektromanyetik alan aracılığıyla nakledilmesini sağlar. Raylı sistemlerde transformatörler, bir elektrik devresinde voltaj veya akımı düşürmek veya yükseltmek için kullanılır.

Okray, IEC60044-8, IEC 60076, EN 50329 ve VDE 0532 standartlarında danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

Elektrik kesintilerinde veya arızalarda seçilen aydınlatma, havalandırma, UPS yükleri, yangın pompaları gibi tüm kritik yükleri beslemek amacıyla kurulur. Acil Güç Jeneratörü, hat üzerindeki trenleri hareket ettirmek ve yolcuların istasyonda güvenli bir şekilde tahliye edilmesini sağlamak amacıyla cer sistemi için de güç sağlamaktadır.

Okray, ISO 9001, ISO 8528-5, IEC 60034-1, VDE 0530 standartlarında danışmanlık hizmeti sunacaktır.


Okray, proje kapsamında yer alan tüm OG, AG ve DC kablolarının gerekli standartlara göre belirlenmesinde danışmanlık sağlamaktadır.

Genel dizayn esası olarak, doğrultucular; yüksek verimli, az bakım gerektiren nitelikte, güvenli ve modüler kompakt bir yapıya sahip olmaktadır. Doğrultucu veya redresör, bir ya da daha fazla yarı iletken elemandan oluşan alternatif akımı doğru akıma çevirmek için kullanılan elektriksel bir devredir.
Okray, IEC 60146, EN 50327, EN 50328 standartlarında danışmanlık sağlamaktadır.


Raylı sistemlerde elektronik sistemlerin korunması çok önemlidir. Bu sebepten raylı sistemlerde sürdürülebilir bir topraklama sistemi zorunludur. Topraklama tasarımı yerel ve uluslararası standartlara uyumlu olmaktadır ve kaçak akım koruması ve emniyeti sağlanmaktadır.

Okray, EN50122 standartları uyarınca danışmanlık hizmeti vermektedir.