MEKANİK
İstasyon ve tünellerde birçok mekanik sistem bulunmasının amacı; raylı sistemlerde, yolcu güvenliğini sağlamak ve ulaşımın aksamasına yol açmamaktır.

OKRAY; uluslarası standartlarda bir sistem tasarımı için gerekli danışmanlık hizmetini sağlamaktadır.

Sürücüsüz metro hatlarında güvenliğin yolculuğun en önemli bileşenlerinden biri olan Peron Ayırıcı Kapı Sistemleri; peronda yolcu bekleme alanı ile ray hattını birbirinden ayırmaktadır. Bu sayede hareket halindeki araç ile peronda bekleyen yolcunun temasını önleyen, elektronik olarak kontrol edilen ve izlenen bir sistemdir.

Tünellerde ve istasyonlarda bulunan kirletilmiş havayı temizlemek için çalışan iklimlendirme sistemleri aynı zamanda olası bir acil durumda dumanı tahliye etmek ve insanlardan uzak tutma görevini gerçekleştirmektedir. Gerektiğinde hava akışını tersine çevirerek tünel ve istasyonda kirli havanın kalmamasını sağlamaktadır.


Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri, ortaya çıkan bir yangına müdahale edebilmenin ilk gerekliliğidir. Yangını, alevler yükselmeden, başlangıç anında algılayıp ikaz sistemlerinin devreye sokulmasını sağlayan bu sistemler, çalışma prensibi genel olarak duman detektörlerinin dumanı veya ısı sensörleri aracılığıyla ısı değişimini algılamasıyla sağlanmaktadır.

Drenaj Sistemleri, hafriyat suyu, yağmur suyu, sel baskın suları, yüzey suları ve sızıntı suları vb. suları sorunsuz ve kolay bir şekilde tahliye edilmesi amacıyla kullanılmaktadır.